Poradovník

Ako upravovať fotky – základný manuál

Väčšina fotografií si pre ideálny výsledok žiada ešte drobné úpravy v počítači. Niekedy preto, že sa snažíte zachytiť neopakovateľný okamih v zhone, niekedy kvôli zlým svetelným podmienkam a niekedy skrátka preto, že váš fotoaparát nezvládne zachytiť správne svetlo alebo kompozíciu. Pokiaľ s úpravami fotografií začínate, nájdete tu zopár základných rád, ako sa v editoroch zorientovať, ako a ktoré parametre používať.

Kompozícia

Kompozícia je to, ako sú vo fotografii umiestnené objekty. Či je postava napravo, naľavo, či nemá veľa miesta nad hlavou alebo naopak pod nohami a podobne. Pre úpravu kompozície sa používa orezanie. Môžete orezať fotografiu tak, aby objekty na nej boli v ideálnom pomere. Jednou z možností správnej kompozície je smerovať osobu alebo hlavný objekt na stred. Za ideálne je považované umiestniť ho do tzv. zlatého rezu. Zlatý rez je asi v dvoch tretinách fotografie. Znamená to teda, že hlavný objekt nebude v strede fotografie, ale bude posunutý o kúsok doprava alebo doľava. Jedným z pravidiel kompozície je, aby fotografovaná osoba smerovala svoj pohľad do stredu fotografie. Nemala by byť natočená mimo fotografie.

Konkurs Fotograficzny Empikfoto

Jas

Pre zlepšenie svetla vo fotografii môžete meniť nastavenie jasu. Ak pridáte jas, fotografia sa zosvetlí, pokiaľ by ste mali na fotografii svetla naopak priveľa, jas treba ubrať. Ak by ste sa snažili zosvetliť príliš tmavú fotografiu, môže sa stať, že bude pôsobiť ako by bola v mliečnom opare alebo sa na nej zobrazí bodkovaná textúra. Dá sa teda svetlosť pridať, ale len s mierou. Ak urobíte fotografiu vo veľmi tmavom prostredí, už je ťažké ju opraviť.

Kontrast

Kontrast je rozdiel medzi tmavými a svetlými farbami. Ak kontrast zvýšime, budeme mať na fotografii sýtejšie tiene, tmavé farby budú tmavšie a svetlé svetlejšie. Viac vyniknú rozdiely vo farbách. Nižší kontrast spôsobí, že je fotografia viac jednoliata, že farby sú jemnejšie a sú medzi nimi menšie rozdiely. S nastavením jasu sa môžete hrať podľa vlastného gusta. Niekto preferuje kontrastnejšie fotografie, iný má rád jemnejšie rozdiely. V poslednej dobe sa na sociálnych sieťach objavujú skôr prekontrastované fotografie.

Sýtosť

Sýtosť dopĺňa kontrast. Pri jej zvýšení sú farby výraznejšie a viac vyniknú. Ak máte fotografiu naopak príliš farebnú a radi by ste na nej mali skôr jemnejšie farby, napríklad vo vintage štýle, je potrebné sýtosť zasa ubrať. Utlmia sa tak krikľavé tóny.

Či už to bude malý alebo veľký formát, vaše fotografie vás budú tešiť dlhé roky. Zdroj: empikfoto.sk

Teplota

Tento ukazovateľ reguluje, či sa farby uchyľujú k studeným modrým tónom alebo k oranžovým teplým tónom. Tým sa menia tak, že pôsobia ako teplejšie alebo studenšie farby. Ak napríklad fotografujete pri svetle zapadajúceho slnka a chcete ešte zosilniť efekt oranžových tónov, vyššia teplota vám s tým pomôže. Ak by vám naopak teplé slnko ožarovalo zamrznutú krajinu a chceli by ste radšej, aby bola fotografia viac studenšia, môžete teplotu farieb znížiť.

Faktorov pre úpravu fotografií je viac. S týmito základnými sa vám ale podarí vylepšiť aspoň základné parametre fotografií, na ktorých nie je potrebná žiadna retuš alebo náročnejšie zmeny. Vylepší sa hlavne rozloženie farieb a celkový výzor. Dostatočne si s nimi vystačíte pri väčšine fotografií.

Upravovať fotografie môžete v rôznych programoch. Nájdete určite niekoľko free softvérov alebo ak sa do fotografovania pustíte viac, tak si môžete nejaký program zakúpiť. Medzi tie free patrí napríklad Photofiltre alebo Gimp. Platené programy pre úpravy sú napríklad Zoner Photo štúdio alebo Adobe Photoshop. Platené programy majú väčšinou skúšobnú verziu napríklad na 30 dní. V tejto dobe ich môžete zadarmo vyskúšať.

Keď budete mať fotografie kvalitne upravené, budú pripravené pre ďalšie zdieľanie alebo vystavenie. Vďaka úpravám budú fotografie po vytlačení vyzerať oveľa lepšie, než keby ste ich nechali v surovom stave po vyfotení. Upravené fotografie sú pripravené na malé formáty pre vaše albumy alebo aj pre väčšie formáty na vyvesenie.

Dobrý fotograf sa z vás stane hlavne pravidelným tréningom. Preto sa pustite do vlastného skúšania a objavovania na vašich umeleckých dielach.

Kvalitná tlač

Akonáhle budete so svojou fotkou spokojní, je potrebné ju nechať vytlačiť. Kvalitná tlač je základom, aby skutočne vynikla krása vášho umeleckého diela.

fotky

Fotky (9×13–15×21 cm) od 0,05 €

Veľké fotky

Veľké fotky (20×30–30×45 cm) od 1,50 €

Fotky XXL

Fotky XXL (40×50-70×100 cm) od 5,50 €

retro

Retro fotky (10×12 cm) od 0,13 €

InstaFotky

InstaFotky (10×10 cm) od 0,13 €

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.